Do tej pory, w szeregu moich artykułów, poruszałem tematy przygotowania i treningu wspinaczkowego w różnych aspektach tego zagadnienia, od treningu siły palców, poprzez trening ogólnosiłowy, kończąc na przygotowaniu mentalnym do wspinaczki. Taka, a nie inna kolejność jest tutaj jak najbardziej nieprzypadkowa. Zawsze osobiste przygotowanie oraz wyrobienie odpowiedniej dyspozycji wspinaczkowej stawiam […]

Porównanie butów wspinaczkowych według Konrada „Dzika” Rejdycha.


Czym jest lina? Kawałkiem specjalnie spreparowanego tworzywa? Symbolem? Narzędziem? Łącznikiem z rzeczywistością i piorunochronem na wypadek problemów? Pępowiną łączącą dwoje lub więcej ludzi i ich wysiłki w starciu z siłami natury?

Spis poliamidowych cudzołożnic czyli jaka lina w góry.
Wielkimi krokami zbliża się okres Świąt Bożego Narodzenia, zatem także zakupu podarków. Nasz artykuł kierujemy do osób, które nie mają dużej wiedzy na temat ekwipunku, a chcą wywołać uśmiech na twarzach bliskich „górołazów”. Poniżej kilka inspiracji od zespołu Alpintech.

Garść pomysłów na prezenty pod choinkę od zespołu Alpintech.


Dobra autoasekuracja to podstawa bezpiecznej pracy na wysokości, niezależnie od tego, czy mówimy o drobnych robotach dekarskich, czy skomplikowanych zleceniach, podczas których korzysta się z zaawansowanych technik dostępu linowego. W tym oraz kolejnym artykule postaramy się doradzić, które przyrządy najlepiej sprawdzą się w określonym typie prac.

Autoasekuracja w pracach na wysokości i dostępie linowym. Część pierwsza.


Dlaczego Petzl nie zdecydował się na wypuszczenie zupełnie nowych koncepcyjnie dziabek? Prawdopodobnie dlatego, że "święta trójca" zestarzała się w zasadzie tylko o tyle, o ile do przodu poszły koncepcje dotyczące funkcjonalnych detali i profilowania styliska. Co zmieniono? Zapraszamy do lektury.

Nowe-stare dziabki Petzla.Parafrazując tytuł bardzo popularnej książki Erica Horsta „Jak poprowadzić 6.4, trening wspinaczkowy”, postanowiłem opisać swoje zmagania w pokonywaniu mojej pierwszej drogi o trudnościach mieszczących się o 1 stopień niżej. Przedstawię szczegóły treningu oraz narzędzia, które pozwoliły mi osiągnąć wyznaczony cel. Jednak kto liczy tylko na suchy, szorstki opis tego… ile […]

Jak poprowadzić 6.3 – siłowy trening wspinaczkowy według Konrada „Dzika” ...


W poprzedniej części artykułu skupiliśmy się na jednym z najważniejszych i najbardziej charakterystycznych elementów wyposażenia na via ferraty, czyli na lonżach. Nie jest to jednak wszystko, czego potrzebujemy do bezpiecznego poruszania się po „drogach żelaznych”. Nie mniej istotnymi elementami ekwipunku są uprząż, kask, rękawice, a nawet odpowiednie buty. Jak zatem je wybrać sprzęt i czym się kierować przy jego zakupie? Podpowiadamy!

Sprzęt na via ferratę Cz. 2 – uprząż, kask i ...


Sezon na via ferraty trwa w najlepsze, co z pewnością cieszy fanów „żelaznych dróg”. Dla tych, którzy jednak dopiero planują rozpocząć swoją przygodę z tym rodzajem górskiej turystyki, nie lada wyznaniem może okazać się skompletowanie niezbędnego sprzętu. W co zatem warto się wyposażyć? Do czego tak naprawdę służy lonża? Podpowiadamy!

Sprzęt na via ferratę. Cz. 1 – lonża