Blog Alpintech.pl – kompedium wiedzy dla wspinaczy, turystów i pracowników wysokosciowych.
Blog Alpintech.pl – kompedium wiedzy dla wspinaczy, turystów i pracowników wysokosciowych.

IKO Core Petzl – Nowa IKOna wśród latarek?

Latarki czołowe marki Petzl to obecnie jedne z najlepszych latarek dostępnych na światowym rynku. Są wręcz kultowe. Cechuję je nie tylko proste i jednocześnie ponadczasowe wzornictwo, ale przede wszystkim funkcjonalność i doskonała jakość wykonania. Widać także, że firma stawia na coraz to nowsze i bardziej innowacyjne rozwiązania. Zarówno pod kątem wizualnym jak i funkcjonalnym. Aby się o tym przekonać, wystarczy spojrzeć na najnowsze dzieło marki – latarkę czołową Iko Core.

IKO Core – Inna niż wszystkie

Już na pierwszy rzut oka widać , że IKO Core jest zupełnie inna niż wszystkie czołówki Petzla jakie do tej pory powstały. Jej nowoczesna konstrukcja zadziwia, a przy tym jest niezwykle lekka i wbrew pozorom – bardzo wygodna. Airfit – bo tak nazywa się półsztywna opaska która jest głównym elementem konstrukcji, została zaprojektowana tak, aby dzięki swojej niewielkiej szerokości mieć niewielki kontakt ze skórą użytkownika. Dzięki temu latarka jest praktycznie nie wyczuwalna. Dodatkowo, aby jeszcze bardziej podnieść komfort użytkowania, nie pochłania ona wilgoci. Wszystko to sprawia, że użytkowanie czołówki eliminuje ryzyko otarć oraz przegrzania głowy.

Nie bez znaczenia jest również wyważenie latarki. Z przodu znajdziemy lekką głowicę, wyposażoną w siedem diod, z kolei z tyłu dla równowagi, miejsce na akumulator. Trzeba przyznać, że konstrukcja ta jest niezwykle przemyślana. Można ją nosić kilka godzin na głowie i dosłownie o tym zapomnieć!

Iko Core Petzl

Dopasowanie czołówki do głowy jest rzeczą dziecinnie prostą. Airfit zespolono elastyczną linką, zakończoną w tylnej części ściągaczem. Aby zmniejszyć lub powiększyć jej obwód, wystarczy pociągnąć za sznurki. Należałoby również wspomnieć o wszechstronnym zastosowaniu latarki. Można ją bowiem nosić i użytkować na kilka sposobów. Będzie tak samo wygodna noszona na czole, jak i na szyi a za pomocą specjalnego pokrowca dotłoczonego do zestawu, świetnie sprawdzi się jako lampion! Zawieszona z kolei na drzewie posłuży jako równomierne i jasne źródło światła. Te funkcje z pewnością spodobają się biwakowiczom. Dzięki swojej wyjątkowej konstrukcji, opaska latarki bardzo łatwo się składa co ułatwia jej przechowywanie i przenoszenie.

Nie tylko wygląd, ale i funkcjonalność

Skoro poznaliśmy już konstrukcję IKO Core, należałoby także wspomnieć o jej funkcjach, bowiem jest to nie mniej istotna kwestia. Jak już wcześniej wspominaliśmy IKO została wyposażona w aż siedem diod, zapewniających równomierne i jednorodne oświetlenie. Czołówka posiada standardowo trzy tryby świecenia – światło bliskiego i dalekiego zasięgu oraz światło do szybkiego przemieszczania się. Dostępne mamy także dwie wiązki światła, szeroką oraz mieszaną. Maksymalna moc diod to 500 lumenów co przy tak niskiej wadze latarki, jest ogromnym atutem. IKO Core jest kompatybilna z dobrze znanym już akumulatorem Core lub trzeba bateriami AAA. Przydatym może okazać się również fakt, że latarka została wyposażona w funkcje blokady, która uniemożliwia jej samoczynne włączenie się, np. podczas transportu w plecaku. Latarka jest także kompatybilna ze wszystkimi kaskami marki Petzl.

Główne cechy latarki :

Waga: 79 g
Moc maksymalna: 500 lm
Wiązka: szeroka lub mieszana
Zasilanie: akumulator 1250 mAh lub 3 x AAA
Czas ładowania akumulatora: 3 h
Wodoodporność: IP X4
Tryby pracy (ilość światła-zasięg-czas świecenia-rezerwa):
Max Burn Time – 6lm – 10m – 100h – brak
Standard – 100lm – 45m – 9h – 2:30h
Max Power – 500lm – 100m – 2:30h – 4:30h

Latarka czołowa Petzl Iko Core

Podsumowując, IKO CORE udowadnia, że 79 gramów (bo tyle dokładnie waży najnowsza czołówka marki Petzl) to wystarczająco aby stworzyć wszechstronną i naprawdę mocno świecącą latarkę. Nie ma tutaj miejsca na kompromis. Latarka jest wyjątkowo dobrze zaprojektowana. Od swojej innowacyjnej i ergonomicznej budowy po wysoką funkcjonalność. Z pewnością jest godnym następcą tak kultowych czołówek jak ACTIK czy ACTIK CORE a kto wie…może i nową IKOną?