Blog Alpintech.pl – kompedium wiedzy dla wspinaczy, turystów i pracowników wysokosciowych.
Blog Alpintech.pl – kompedium wiedzy dla wspinaczy, turystów i pracowników wysokosciowych.

Latarka Actik Core Petzl — recenzja odświeżonej wersji

Wraz z końcem roku doczekaliśmy się odświeżenia znanego i cenionego modelu latarki, Actik Core marki Petzl. Producent postarał się przy wprowadzeniu nowej wersji. Ulepszona konstrukcja, podwyższona moc światła i dalszy zasięg świecenia to jedne z najważniejszych zmian, które wprowadził Petzl w latarce czołowej Actik Core.

Spis treści:

  1. Krótka specyfikacja Petzl Actik Core 600lm
  2. Zmiany w odświeżonej wersji Actik Core Petzl
  3. Petzl Actik Core 600lm – dostępne kolory

Krótka specyfikacja Petzl Actik Core 600lm

Poniżej znajdują się najważniejsze cechy czołówki, które warto znać:

  • Waga: 88 g
  • Odporność na wodę IPX4
  • 5 trybów pracy – 3 na białym świetle i 2 na czerwonym.
  • Czas pracy: od 2h do 100h. Latarka świeci 100 godzin przy mocy 7 lumenów.
  • Zasięg: 115 m. Tryb najsilniejszy o wiązce 600lm świeci naprawdę mocno. Bardziej prawdziwą informacją w tym wypadku powinna być odległość świecenia na ok. 70-80 metrów.
  • Zasilanie: 2 sposoby na baterie typu AAA oraz akumulator Core Petzl.
  • Na dzień publikacji artykułu cena latarki Actik Core 600lm Petzl wynosi 319,99 złotych w naszym sklepie.

Zmiany w odświeżonej wersji Actik Core Petzl

Najnowsza wersja ma kilka godnych uwagi ulepszeń. Przede wszystkim więcej lumenów, producent zwiększył maksymalną moc latarki Petzl z 450lm w poprzedniej wersji, do 600 lumenów. Model Actik Core umożliwia teraz dwukierunkową regulację (w górę lub w dół) oraz fosforyzujący odbłyśnik, który ułatwia lokalizację czołówki w całkowitej ciemności, gdyby wyłączona wypadła nam z kieszeni lub plecaka.

Nowy Actik Core 600lm Petzl jest nadal bardzo lekki jak na swoje rozmiary. Aktualna wersja jest cięższa o 13 gramów w stosunku do poprzedniego modelu. Nadal jest to jednak bardzo lekka i kompaktowa czołówka.

Konstrukcja jest nieco bardziej wytrzymała oraz widać, że produkt został dopracowany względem poprzedniej wersji tego modelu. Latarka Actik Core Petzl nie jest tak wysoka, jak jej poprzednik, lecz jest nieco szersza. Obudowa jest bardziej szczelna oraz dopasowana.

Odblaskowy pasek jest bardzo wygodny, od teraz posiada podwójne suwaki ułatwiające regulację.

W zestawie znajduje się biały woreczek do przechowywania, który może również posłużyć jak abażur. Z latarki możemy zrobić w tym przypadku lampę, przy której można siedzieć np. w namiocie i czytać książkę, lub z kimś rozmawiać, widząc drugą osobę.

Sugerujemy jednak zakup pokrowca ochronnego Noctilight również firmy Petzl. Jest to praktyczny pokrowiec, który służy do transportu latarek czołowych, a także w połączeniu z zapaloną latarką tworzy wygodne, biwakowe źródło światła. Noctilight rozprasza strumień światła znacznie lepiej niż dołączony w zestawie pokrowiec.

Podobnie jak w poprzednich wersjach, Actik Core nadal ma tryb czerwonego światła, aby zachować widzenie w nocy, a także jest mniej uciążliwy dla innych osób próbujących zasnąć podczas poruszania się po obozie.

Bateria Actik Core sprytnie schowana w tylnej części latarki. Chroni to przed dostaniem się wody do komory ładowania lub w jej pobliże.

Aby uzyskać dostęp do akumulatora, wystarczy, że obrócisz lampę o 180 stopni w uchwycie i otworzysz klapę. Możesz wyciągnąć baterię, aby podłączyć ją do kabla micro USB (w zestawie) lub podłączyć kabel do baterii, pozostawiając ją w lampie.

W łatwy sposób możesz również sprawdzić stan naładowania baterii, w tej wersji dodano diodę, która wskazuję poziom naładowania. Dioda zlokalizowana jest w rogu, z lewej strony lampy. Wskaźnik zielony wskazuję, że bateria naładowana jest powyżej 50%, kolor pomarańczowy wskazuję, że bateria naładowana jest w przedziale 10-50%. Kolor czerwony wskazuję poziom krytyczny i zapala się, gdy poziom baterii spadnie, poniżej 10%.

Kolejnym plusem nowej wersji Actik Core 600lm Petzl jest możliwość zablokowania latarki, wystarczy przytrzymać przycisk włączania przez 4 sekundy. Latarkę możemy odblokować w analogiczny sposób. W tym trybie latarka nie świeci, co może przydać się w sytuacjach, w których nie chcemy, aby czołówka się zaświeciła.

Petzl przewidział również bardzo przydatne akcesorium do latarki Actik Core 600lm, dla rowerzystów. Bike Adapt firmy Petzl to specjalne mocowanie, które pozwala na zamontowanie latarki czołowej na kierownicy lub na sztycy roweru. Bike Adapt umożliwia wykorzystanie naszej czołówki jako dodatkowego bądź głównego oświetlenia podczas przeżywania kolarskich przygód. Mocowanie docenią zarówno profesjonaliści, jak i rowerzyści-amatorzy.

Sprawdź także: http://alpintech.pl/blog/iko-core-petzl-nowa-ikona-wsrod-latarek/

Petzl Actik Core 600lm – dostępne kolory