Blog Alpintech.pl – kompedium wiedzy dla wspinaczy, turystów i pracowników wysokosciowych.
Blog Alpintech.pl – kompedium wiedzy dla wspinaczy, turystów i pracowników wysokosciowych.

Prezent świąteczny na ostatnią chwilę – pomysły

Czas przed Świętami Bożego Narodzenia to chwila kiedy w pośpiechu przygotowujemy się na ten szczególny moment i niejednokrotnie stajemy przed problemem co podarować swoim bliskim. Jeśli znajdują się wśród nich turyści, wspinacze bądź osoby po prostu lubiące aktywnie spędzać czas: ten tekst być może pozwoli wybrać dla nich prezent idealny.

Podarunek dla turysty

Z pozoru spore wyzwanie, w praktyce: całkiem łatwa rzecz. Nigdy nie możemy być pewni co nasz bliski już ma, ale tak naprawdę to bez większego znaczenia. Uprawiając całoroczną turystykę górską lub krajoznawczą sprzęt cały czas się zużywa. Dobrym pomysłem na drobny podarunek są rękawice lub skarpety. W przypadku tych pierwszych możemy skłonić się ku modelom wykonanym z polaru, które sprawdzą się zarówno w plenerze jak i mieście lub wybrać wersje z materiałów wiatroszczelnych albo wodoodpornych bardziej zasadnych w terenie. Z uwagi na to, że z reguły zawsze nosi się zapasową parę, rękawic nigdy zbyt wiele 🙂 W przypadku skarpet sprawa jest jeszcze prostsza: jest to wszak tradycyjny podarek świąteczny, a wybierając model wykonany z wełny Merino z całą pewnością wywołamy uśmiech radości na twarzach bliskiego nam górołaza lub turysty. Bardzo dobrym pomysłem są kije trekkingowe. Ten newralgiczny element ekwipunku często ulega uszkodzeniom, a dobrej jakości kij w terenie górskim to rzecz na wagę złota i… kolan 🙂 Szczególnie polecamy kije teleskopowe których segmenty łączone są za pomocą specjalnych zawleczek: nadają się do całorocznego użytkowania ponieważ nie są podatne na zamarzanie. Długowieczne i powszechnie cenione są kije marki Komperdell. Doskonałym pomysłem jest dobra latarka czołowa. Wbrew pozorom z czasem taki sprzęt słabnie, a z praktyki wiemy, że jego wymianę odwleka się w nieskończoność. Jeśli chodzi o uniwersalność i parametry szczególnie warto pochylić się nad modelami firmy Black Diamond i Petzl. Ciekawym pomysłem, który z pewnością zostanie nagrodzony uśmiechem wdzięczności jest dobry termos. Ciepły napój na turystycznym szlaku będzie się wiązał z ciepłymi myślami o darczyńcy 🙂 Godne polecenia są wytrzymałe termosy firmy Esbit. Jeśli wiemy dokładnie jaki rodzaj turystyki uprawia bliska nam osoba, możemy pokusić się o podarowanie plecaka. Tutaj jednak pewna uwaga: aby prezent był trafiony w 10, musimy dyskretnie dowiedzieć się czy powinien to być model trekkingowy, turystyczny czy bardziej techniczny np. do biegania czy skituringu. Godne polecenia i powszechnie cenione są plecaki marki Deuter. Firma ta produkuje modele do większości górskich i turystycznych aktywności. Na koniec drobiazgi o których często się zapomina: kompas i apteczka. Nie każdy je ma, a każdy powinien. Doskonałe apteczki oferują marki Lifesystems i Deuter.

Podarunek dla wspinacza

Nie ma nic prostszego niż prezent dla wspinacza. Sport ten wiąże się z zapotrzebowaniem na niezliczone ilości sprzętu i akcesoriów, a częsta potrzeba ich dublowania bądź wymiany czyni niemal ze wszystkiego potencjalny przedmiot do zapakowania w świąteczną torebkę 🙂 Na pierwszy ognień niech pójdą więc karabinki wspinaczkowe. Dla niewtajemniczony terra incognita, a my radzimy: niech będą lekkie, wytrzymałe, w ładnym kolorze i z tradycyjnie zakręcanym zamkiem. Jeśli nasz bliski wspina się w górach, doceni szczególnie większy karabinek wykonany ze stopu lekkiego: taki jak BOA firmy DMM bądź William firmy Petzl. Podobnie sprawa przedstawia się z ekspresami wspinaczkowymi. Jeśli prezent ma być z założenia tym „większym”, warto rozważyć zakup kompletu ekspresów wspinaczkowych. Atrakcyjne w wyglądzie i przyjemne w użytkowaniu są modele firmy Ocun. Każdy ekspres spełni swoją funkcję, jeśli jednak nasz bliski/nasza bliska wspina się zimą, zdecydowanie najbardziej doceni komplet z zamkami drucianymi. Jeśli ma to być ekspres pojedynczy- warto kupić wersję dłuższą jak standardowa gdyż wspinacze często zapominają o zaopatrzeniu się w to praktyczne narzędzie. Pozornie trudny jest zakup liny wspinaczkowej. Tutaj podobnie jak w przypadku plecaków turystycznych musimy dowiedzieć się gdzie wspina się osoba którą chcemy obdarować. Perełką która z pewnością wywoła uśmiech podczas wigilijnej kolacji jest Ace firmy Gilmonte: nadaje się do wspinaczki praktycznie wszędzie, a ponadto nęci żywymi, kontrastowymi kolorami. Z drobiazgów warto rozważyć woreczek na magnezję bądź biżuterię. W tym drugim przypadku dostępne są akcesoria typowo damskie jak i uniseksowe bransoletki. Listę pomysłów na podarek dla wspinacza zamykamy dwoma pewniakami: są nimi mały plecak wspinaczkowy i nóż do liny. Pierwszy pozwoli na nieskrępowaną wspinaczkę w górach i sprawdzi się także w mieście przypominając o pasji oraz podkreślając charakter użytkownika. Drugi, dzięki swojej niewielkiej wadze i przy praktycznym braku możliwości stępienia będzie świetnym narzędziem na biwaku i podczas różnego typu drobnych prac. Do noża warto dołączyć malutki karabinek sprzętowy, najlepiej w atrakcyjnym kolorze.

Podarunek dla aktywnych

Najtrudniejsza kategoria. Wiemy, że nasz bliski lubi ruch i działalność na świeżym powietrzu ale na tym nasza wiedza się kończy. Pozornie sytuacja bez wyjścia, w praktyce pretekst do podarowania czegoś co zachęci do konkretnej aktywności. Możemy zaryzykować i podarować plecak do biegania lub plecak rowerowy. Bezpieczniejszy jest zakup saszetki biodrowej typu nerka. Wszyscy użytkownicy zgodnie przyznają, że jest to praktyczne akcesorium zarówno w podróży jak i na co dzień. Szczególnie ciekawe modele oferuje firma Deuter. Dobrym pomysłem jest turystyczny hamak. Modele firmy Lesovik są powszechnie doceniane w całej Europie: zarówno do wypoczynku jak i jako schronienie turystyczne. Potencjalnym pewniakiem są chusty Buff. Te lekkie materiałowe tunele w zależności od modelu są wykonane z różnych materiałów, które świetnie sprawdzają się zarówno w mieście jak również podczas aktywności turystycznych i górskich. Można je używać przez cały rok i stanowią świetną alternatywę dla czapki, bandany czy szalika. Dobrym pomysłem na prezent świąteczny jest zestaw chusta Buff + kubek termiczny. Takie naczynie doskonale sprawdza się w mieście, w codziennym użytkowaniu ale również na turystycznym szlaku. Szczelne i lekkie, pozwalają na wygodne przechowywanie napoju z możliwością natychmiastowego dostępu. Warto podpowiedzieć, że w kontekście kubków termicznych liderem na rynku pozostaje marka Contigo. Kolejnym pomysłem ku któremu możemy się skłonić są okulary przeciwsłoneczne. Produkty marki Julbo bądź Arctica są przeznaczone do działalności w górach, w związku z tym ich szkła zapewniają rzeczywistą ochronę przed promieniowaniem UV. Z takiego prezentu ucieszy się nie tylko turysta czy narciarz: dobre okulary potrzebne są każdemu. Listę pomysłów tradycyjnie zamykamy drobiazgami: są nimi breloczki do kluczy i ogrzewacze turystyczne. W przypadku tych pierwszych istnieje cały szereg modeli od bardzo prostych po bardziej złożone zawierające wewnątrz latarkę, kompas lub niewielki nożyk. Z pewnością są to gadżety które mogą ułatwić życie. Podobnie sprawa przedstawia się z chemicznymi ogrzewaczami, które występują w wersjach do dłoni lub stóp. Ogrzewacz taki wystarczy wyciągnąć z opakowania, umieścić w rękawiczce lub bucie i już można cieszyć się przyjemnym ciepłem w mroźny dzień.

Nie zapomnijmy jednak o najważniejszym. W tym wszystkim najbardziej liczy się to aby wspólnie spędzić czas przy świątecznym stole, w ogólnej radości i bliskości. Czego Wam życzymy! 🙂

 

Autor: MB