Blog Alpintech.pl – kompedium wiedzy dla wspinaczy, turystów i pracowników wysokosciowych.
Blog Alpintech.pl – kompedium wiedzy dla wspinaczy, turystów i pracowników wysokosciowych.

RidgeGear RGH16 RAT FAST – Uprząż inna niż wszystkie

W listopadzie ubiegłego roku Alpintech wprowadził na rynek polski nową markę sprzętu do prac na wysokości. Ridge Gear, bo o niej mowa, to część Unitex Group UK, brytyjskiego przedsiębiorstwa, które od ponad 70 lat tworzy i wdraża rozwiązanie związane z zabezpieczaniem ładunków i ludzi, będąc jednocześnie światowym liderem w produkcji tekstyliów. Misją RidgeGear jest projektowanie od podstaw, testowanie i dostarczanie innowacyjnego sprzętu do prac na wysokości, technik dostępu linowego, a także ratownictwa. Ważną częścią działalności marki są również szkolenia i edukowanie użytkowników w zakresie poprawnej asekuracji. Marka rozwija się bardzo dynamicznie, czego świetnym przykładem jest dostępna od kilku tygodni pierwsza generacja pełnej uprzęży do prac na wysokości i technik dostępu linowego. Jesteście ciekawi, co odróżnia RGH16 RAT FAST od innych modeli? I jakie są nasze wrażenia po niemal miesiącu testowania? Czytajcie dalej!

RidgeGear Prace na wysokości
RidgeGear Prace na wysokościMogłoby się wydawać, że jeśli chodzi o pełne uprzęże do dostępu linowego, generalna zasada tworzenia takich produktów już się ustaliła. Poszczególne modele różnią się od siebie profilowaniem i detalami użytkowymi czy wygodą. Ale z grubsza możemy mówić o pewnym rodzaju szelek obejmujących całe ciało i zaopatrzonych w regulację części biodrowej oraz topu. Jest to oczywiście duże uproszczenie. Jednak osoby obeznane w temacie z pewnością zgodzą się, że od dawna nie pojawił się na rynku produkt, którego konstrukcja byłaby zaskakująco innowacyjna. Chciałoby się w tym miejscu dopowiedzieć: do teraz.

RidgeGear RGH16 RAT FAST – Niezawodna konstrukcja


Konstrukcja RGH16 RAT FAST mówiąc w dużym uproszczeniu, składa się z dwóch warstw. Mamy więc do czynienia z uprzężą właściwą, wykonaną z 45 mm pasów miękkiego, wodoodpornego poliestru, odpornego na uszkodzenia mechaniczne i zużycie. „Szkielet” ten wyposażono w aż 8 klamer, o których rozlokowaniu powiemy więcej za moment. Na wspomnianej uprzęży właściwej, w newralgicznych miejscach na udach, w pasie biodrowym, plecach oraz ramionach umieszczono półmiękkie, anatomiczne piankowe panele. Na czym polega innowacyjność pomysłu? Otóż podczas pracy w zwisie lub podparciu panele z pianki przylegają do ciała, nie przesuwając się, natomiast zgodnie z ruchami naszego ciała pracuje „pasowy szkielet”. Dzięki temu RGH16 RAT FAST idealnie dopasowuje się do przyjmowanej przez nas pozycji. Zapewnia swobodę działania, a jednocześnie cały czas ściśle obejmuje użytkownika, gwarantując wysoki poziom bezpieczeństwa.

Konstrukcja uprzeży RidgeGear
Konstrukcja uprzeży RidgeGearTa „aktywna” konstrukcja uprzęży niesie ze sobą prawdopodobnie największą zaletę konstrukcji. RGH16 RAT FAST jest nieprawdopodobnie wygodna. Bardzo szeroki pas biodrowy zapewnia perfekcyjne podparcie dla części lędźwiowej. Optymalnie profilowane pasy ramienne świetnie układają się w okolicach szyi. Z kolei pianka na pętlach udowych gwarantuje odpowiednią pozycję „nogawek” i brak nadmiernego ucisku nawet przy wielogodzinnej pracy w ławce. Nie bez przesady można powiedzieć, że wisząc w RGH16, człowiek czuje się jak w wygodnym foteliku, który dopasowuje swój kształt względem podejmowanych przez użytkownika ruchów.

Innowacyjny system regulacji


Brytyjska uprząż została zaopatrzona również w innowacyjny system regulacji, oparty o aż 8 klamer. Dwie automatyczne zlokalizowano w pasach udowych, kolejne dwie, tym razem zwykłe w pasach biodrowych. Przednia część topu została wyposażona w jedną klamrę automatyczną poniżej punktu A i jedną zwykłą w okolicy prawego obojczyka. Z tyłu uprzęży znajdziemy zaś jedną klamrę zwykłą do regulacji wysokości topu i kolejną w pasie biodrowym. Pojawia się naturalne pytanie: po co tego tyle? Odpowiedzi jest kilka.

Po pierwsze, precyzyjna regulacja pozwala na skuteczniejszą pracę „aktywnych” łączeń. Po drugie, część klamer pozwala na dopasowanie uprzęży już podczas pracy: taką rolę odgrywa na przykład tylna klamra biodrowa, dzięki której możemy poluzować bądź bardziej ściągnąć pas bez manipulowania przy przednich klamrach. Trzeci powód jest związany z szybkością zakładania uprzęży: po wyregulowaniu większości klamer zwykłych, możemy w zasadzie przy nich nie manipulować, a uprząż zakładać rozpinając tylko te automatyczne. Ostatnia przyczyna jest rozbrajająco zabawna: RGH16 RAT FAST jest dostępna tylko w dwóch rozmiarach: standard i x-large.

Uprząż RGH16 RAT FAST
RGH16 RAT FAST


Szelki z Leek Staffordshire są modelem dość wygodnym do skonfigurowania pod dowolną pracę. Uprząż zaopatrzono w dwa duże uchwyty sprzętowe, profilowane tak, aby ekwipunek stopniowo przesuwał się do przodu. Caritoole możemy wpinać zarówno w paski na ramionach, jak i na całej szerokości tylnego pasa biodrowego. Dzięki temu, mimo z pozoru ubogiego systemu dodatków, cały sprzęt znajdzie swoje miejsce i to na dodatek przy zachowaniu porządku oraz wygody w podejmowaniu narzędzi.

RGH16 RAT FAST wyposażono w 4 standardowe D-ringi z odpornego na zużycie aluminium. Mamy więc plecowy i piersiowy punkt A, boczne kolucha do pozycjonowania i oczywiście punkt B umieszczony na wysokości brzucha. Boczne D-ringi można w razie potrzeby składać bądź rozkładać. Dzięki temu nie przeszkadzają one podczas pracy w ciasnych przestrzeniach takich jak studnie, szachty czy szyby.

RidgeGear RGH16 RAT FAST – detale, które umilą każdą pracę


Warto wspomnieć o pewnych detalach, które być może nie stanowią esencji konstrukcji, ale są bardzo miłymi dodatkami. Uwagę przykuwa z pewnością sposób zwijania nadmiaru pasów biodrowych oraz pasa przy przedniej klamrze topu. Niepotrzebną taśmę zwijamy, formując zwarty rulon, a następnie za pomocą specjalnej gumki „łapiemy” ją poprzez pas do plastikowej zawleczki. Rozwiązanie jest zaskakująco przyjazne, skuteczne i niepodatne na przypadkowe zwalnianie zrolowanej taśmy (podchodziliśmy do niego sceptycznie, ale człowiek uczy się całe życie). Kolejnym miłym dodatkiem są wskaźniki odpadnięcia umieszczone w tylnych taśmach kamizelki. Jeśli uprząż ulegnie przeciążeniu, szwy na znacznikach ulegną rozerwaniu. To pozwoli nam jednoznacznie stwierdzić, że szelki nie mogą być już dalej używane. Last but not least RGH16 RAT FAST jest również modelem bardzo estetycznym i przyjemnym dla oka. Połączenie szarego „szkieletu pasowego” i czarnych D-ringów oraz piankowych paneli, uzupełnione żółtymi szwami prezentuje się bardzo przyjemnie (i jest praktyczne, ponieważ uprząż nie brudzi się zbyt szybko).

Uprząż RGH16 RAT FAST
Uprząż RGH16 RAT FASTMarka RidgeGear opiera swoją filozofię na trzech wartościach: doskonałej jakości materiałów, z których wytwarzany jest ekwipunek, perfekcyjnym wykonaniu, aż po najmniejszy szew czy nit, a przede wszystkim na innowacyjnym łączeniu doświadczenia inżynierów oraz osób zawodowo związanych z realizacją prac w trudnym dostępie. Uprząż RGH16 RAT FAST RidgeGear jest ucieleśnieniem wszystkich powyższych kierunków myślenia i świetnie wpisuje się w swoje przeznaczenie. Model pozwala na wygodną i bezpieczną pracę w znakomitej większości scenariuszy związanych z technikami dostępu linowego.