Blog Alpintech.pl – kompedium wiedzy dla wspinaczy, turystów i pracowników wysokosciowych.
Blog Alpintech.pl – kompedium wiedzy dla wspinaczy, turystów i pracowników wysokosciowych.

SKY Kaya Safety – wygodna i skuteczna uprząż chroniąca przed upadkiem z wysokości.

SKY firmy Kaya Safety to seria pełnych uprzęży roboczych, która zachwyciła techników dostępu linowego oraz pracowników wysokościowych. SKY to trzecia generacja niezwykle wygodnego systemu do pracy w zwisie i podparciu. Bogactwo użytecznych detali, w jakie została wyposażona, sprawia, że seria SKY zostawia daleko w tyle produkty konkurencji w swojej klasie. Żeby tego było mało, uprzęże są dostępne w bardzo przystępnych cenach. Seria SKY jest efektem współpracy inżynierów Kaya Safety oraz techników dostępu linowego z Polski. Dzięki temu udało się wzbogacić uprzęże o detale, które szczególnie dobrze sprawdzają się w naszych rodzimych warunkach pracy. Najwyższej jakości materiały oraz staranne wykonanie sprawiają, że uprzęże SKY zapewniają maksimum wygody, bezpieczeństwa i funkcjonalności. To wszystko potwierdzone pozytywną opinią licznych użytkowników.

Na czym polega fenomen serii SKY? Uprzęże te łączą sprawdzone rozwiązania w system, który znajduje zastosowanie w różnego typu pracach z zakresu technik dostępu linowego, a także pracach na wysokości. Najważniejszą cechą serii jest duża wygoda oraz odporność na uszkodzenia, a także zużycie. Każda z uprzęży została wykonana z doskonałej jakości poliamidu w splocie CNC, odpornego na promieniowanie UV, zabrudzenia, a także uszkodzenia mechaniczne. Szerokie, oddychające i antybakteryjne panele zostały wykrojone w taki sposób, aby dostosowywać się do szczegółów anatomicznych użytkownika. Dzięki temu wielogodzinna praca w uprzęży może odbywać się bez uczucia dyskomfortu. Ponadto, konstrukcja pętli udowych została rozwiązana tak, że zapobiegają one uciskowi nóg. Tym samym wyeliminowano bardzo niebezpieczny dla zdrowia efekt tzw. „szoku wiszenia”. Poszczególne elementy uprzęży zostały połączone za pomocą mocnych szwów w kontrastowych kolorach. Znacznie ułatwia to kontrolę wzrokową naszego ekwipunku przed przystąpieniem do pracy.

Kolejną zaletą uprzęży z serii SKY jest łatwa i skuteczna regulacja. W zależności od modelu system jest oparty o stalowe klamry AB-45 lub szybkie, automatyczne klamry Kaya Safety ze znacznikiem poprawnego zamknięcia. Znajdują się one w pasach udowych oraz pasach biodrowych uprzęży. Umożliwiają one intuicyjne dopasowanie uprzęży nawet w grubych rękawicach roboczych. Ciekawie rozwiązano kwestię regulacji w przypadku modelu Power Access. W pasie biodrowym znajdziemy klamry AB-45, a w taśmach udowych szybkie klamry automatyczne. Rozwiązanie to podyktowane jest względami bezpieczeństwa: minimalizuje ryzyko powrotu do pracy po przerwie i wpięcie się w system asekuracyjny bez poprawnie zapiętej uprzęży. Niezależnie od modelu, regulacja topu uprzęży odbywa się za pomocą klamer stalowych. Odpowiednie dopasowanie jest możliwe dzięki stosownemu wydłużeniu bądź skróceniu pasów ramiennych oraz części łączącej górę uprzęży z częścią biodrową wzdłuż kręgosłupa. Rozwiązanie to wyklucza przypadkowe zsuwanie się szelek, które zdarza się w uprzężach wyposażonych w trzy punkty regulacji topu. Po dopasowaniu długości poszczególnych pasów nadmiar taśmy możemy schować w praktycznych gumowych szlufkach, tak aby nie przeszkadzał podczas manipulacji sprzętowych i poruszania się. Całość jest zatem bardzo przejrzysta, intuicyjna oraz przede wszystkim bezpieczna.

To, co szczególnie wyróżnia serię SKY, to dobrze przemyślane detale użytkowe. Ich powstanie zawdzięczamy licznym sugestiom użytkowników, doświadczeniu oraz otwartej postawie inżynierów pracujących nad projektem. Biorąc pod uwagę, jak bardzo zróżnicowane zadania realizują technicy dostępu linowego, zapewne kolejne generacje SKY zaoferują dodatkowe usprawnienia. Macie sugestie? Chętnie ich wysłuchamy!

SKY oferuje bardzo dopracowany i wygodny system troczenia ekwipunku. Na pasie biodrowym znajdziemy 4 pojemne, precyzyjnie rozlokowane szpejarki. Pozwolą one na wygodne zdeponowanie karabinków, przyrządów oraz niezbędnego sprzętu. Dwa kolejne szpejarki, odrobinę mniejsze, zostały wszyte w pasy udowe uprzęży. Stanowią one doskonale miejsce do wpinania lonży narzędziowych bądź dodatkowego ekwipunku. Na całej szerokości pasa biodrowego znajdziemy bardzo praktyczne zaszewki, pomyślane jako miejsca na karabinki sprzętowe typu Caritool. Dzięki nim możemy wpiąć torby sprzętowe praktycznie w dowolnym miejscu, co ma niebagatelny wpływ na ergonomię naszej pracy. W górnej części szelek ramiennych znajdziemy pętle oraz specjalne mocowania rzepowe. Elementy te umożliwiają wpięcie haków MGO z lonży, podtrzymanie absorbera energii od przyrządu autoasekuracyjnego bądź przytroczenie krótkofalówki. Mocowania zostały zaprojektowane w taki sposób, aby w sytuacji niebezpiecznej uwolnić zdeponowany sprzęt, tak aby nie zaburzył on pracy naszej asekuracji. Szczególnie praktycznym detalem w serii SKY są ulokowane na wysokości punktu B mocowania do ławeczki. Pętle te wykonano ze specjalnej, wzmocnionej taśmy i wyróżniono kontrastowym kolorem. Dzięki nim możliwe jest precyzyjne ustawienie wspornika, co szczególnie docenimy podczas wielogodzinnych prac w zwisie. System wpinania asekuracji został oparty o wytrzymałe, aluminiowe D-Ringi oferujące duży prześwit. Punkty A standardowo odnajdziemy na wysokości mostka oraz łopatek, punkt B w części brzusznej. Dwa dodatkowe D-Ringi zlokalizowano po obu stronach pasa biodrowego. Dzięki nim w bardzo intuicyjny sposób wepniemy lonżę pozycjonującą i zadbamy o właściwą stabilizację w miejscu pracy. Punkty te skonstruowano tak, że gdy nie są używane, możemy je wygodnie złożyć. Minimalizuje to ryzyko zaczepiania o elementy konstrukcji, gdy poruszamy się w ciasnych przestrzeniach. Każda z uprzęży została także wyposażona w specjalną kieszonkę z transparentnego tworzywa, umieszczoną w górnej części pleców. Stanowi ona miejsce do wygodnej personalizacji naszej uprzęży lub umieszczenia informacji wymaganych przez inspektora SOI bądź BHP. Oznaczenie własne z wykorzystaniem tej przestrzeni ma tę zaletę, że nie narusza gwarancji naszego sprzętu.

Model SKY Power Access, stworzony specjalnie dla techników dostępu linowego, został wyposażony w integralny piersiowy przyrząd zaciskowy A2 Chest Ascender. Umożliwiający on szybkie i wygodne podchodzenie po linie lub schodzenie w sytuacjach awaryjnych. Nie oznacza to jednak, że modele SKY i SKY Fast nie mogą znaleźć zastosowania w pracach związanych z zaawansowanymi technikami, będącymi przedmiotem szkoleń realizowanych w systemach IRATA czy OTDL. W razie potrzeby możemy łatwo wzbogacić je o specjalny moduł CA-2, stanowiący połączenie przyrządu zaciskowego A2 z D-Ringiem A i karabinkiem łączącym top uprzęży z mostkiem. Dzięki temu z modelu podstawowego przekształcamy SKY lub SKY Fast w profesjonalne narzędzia do realizacji projektów z zakresu trudnego dostępu linowego.

Rodzina uprzęży SKY jest również propozycją ekonomiczną. Z naszych obserwacji wynika, że na rynku polskim trudno znaleźć produkty, które korespondują jakością komponentów i wykonania, wygodą oraz ergonomią, jeśli chodzi o tę półkę cenową. Pracownicy wysokościowi, którzy liczą się z zakupem każdego elementu ekwipunku, bardzo chętnie sięgają po model SKY z klamrami zwykłymi. Technicy dostępu linowego wybierają na ogół model Power Access bądź SKY Fast z modułem CA-2. Te preferencje zakupowe wskazują na bardzo wysoką świadomość Klientów, którzy sięgają po produkt obecny na naszym rynku od zaledwie dwóch lat. Pozytywne opinie utwierdzają zaś w przekonaniu, że koncepcja zmierza we właściwym kierunku.

Zobacz nasz spot!