Blog Alpintech.pl – kompedium wiedzy dla wspinaczy, turystów i pracowników wysokosciowych.
Blog Alpintech.pl – kompedium wiedzy dla wspinaczy, turystów i pracowników wysokosciowych.

Szkolenia do prac na wysokości i ATL

Trzeba przyznać, że w zakresie prac na wysokości oraz prac z zakresu technik dostępu linowego, polskie prawo jest dosyć liberalne. Osoby podejmujące się zawodowo takich aktywności mają obowiązek jedynie legitymować się zaświadczeniem lekarskim poświadczającym zdolność do wykonywania pracy na wysokości powyżej 3 metrów i postępować zgodnie z zasadami BHP, które nakazują stosowanie określonych metod oraz sprzętu w danych sytuacjach (niejednokrotnie wiąże się to z odbywaniem szkolenia teoretycznego). To jednak nie wyczerpuje sedna zagadnienia. Bezpieczna praca na wysokości wymaga bowiem nie tylko posiadania odpowiedniego ekwipunku np autoasekuracji lub przyrządu zjazdowego, ale biegłej umiejętności jego wykorzystywania w połączeniu z umiejętnością realnej oceny zagrożeń. Z tego względu na naszym rynku pojawia się coraz bogatsza oferta szkoleń do prac na wysokości, zaspokajających potrzeby różnych grup pracowników: cieśli, dekarzy, arborystów, techników linowych i wielu innych.

Szkolenia do prac na wysokości – dlaczego warto?

Nawet najbardziej wnikliwe przestudiowanie instrukcji obsługi sprzętu nie zastąpi praktycznego treningu, który pozwala na wypracowanie odpowiednich nawyków oraz umożliwia zdobycie wiedzy na temat sposobów zapobiegania upadkom z wysokości. Jest więc zupełnie naturalnym, że to w interesie firm i osób, parających się pracami na wysokości i pracami z zakresu technik dostępu linowego leży możliwie najlepsze przygotowanie do pracy w środowisku, które z samej zasady jest niebezpieczne. Rynek obfituje w różnego rodzaju programy, jednak zwykle są one realizowane w oderwaniu od procesu zakupu sprzętu. Postanowiliśmy nieco zmienić w tym schemacie…

szkolenia do prac na wysokości alpintech

Podczas planowania pracy, zwłaszcza wówczas gdy gonią nas terminy, pamiętamy aby kupić potrzebne materiały i ekwipunek, ale najczęściej zapominamy o elementarnych zasadach związanych z zapewnieniem sobie i innym odpowiednich warunków. A tylko one, wsparte rzecz jasna sprzętowo zapobiegną wypadkom lub w najgorszym razie pozwolą na sprawne udzielenie pomocy. Warto w tym miejscu napomknąć o powszechnych zachowaniach, które są najczęstszą i bezpośrednią przyczyną wypadków:

  • brak asekuracji na dachach płaskich w strefach niebezpiecznych
  • stosowanie drabin przystawnych i rozstawnych do prac ciężkich
  • brak asekuracji podczas poruszania się po rusztowaniach
  • brak stosowania asekuracji podczas poruszania się po galeriach masztów telekomunikacyjnych
  • wykorzystywanie do pracy na dachach pochyłych jednej liny i/lub uprzęży biodrowej
  • brak stosowania osłon krawędziowych w dostępie linowym
  • brak stosowania kasków w pracach na wysokości, dostępie budowlanym i ATL
  • niewłaściwe stosowanie ekwipunku podczas podejmowanych działań
  • praca w samotności

Równie istotnym aspektem podczas pracy, pozostaje kwestia odpowiedniej organizacji ewentualnych działań ratowniczych wraz ze stosownym ekwipunkiem i klarownym podziałem obowiązków. Nagminnym jest, że pomimo odgórnego obowiązku, plan ratowniczy jest jedynie zupełnie teoretycznym szkicem, nie mającym żadnego pokrycia w rzeczywistości. Tymczasem na bezpieczne podjęcie poszkodowanego wiszącego w uprzęży pełnej, tak, aby nie wystąpiła u niego tak zwana „trauma wiszenia” mamy zaledwie 10 minut (wg standardów IRATA). Po upłynięciu tego czasu istnieje duże ryzyko zatrucia się organizmu krwią pochodzącą z odseparowanych pasami kończyn, bądź dostania się do serca lub płuc skrzepów. Sytuacja taka może zaistnieć na przykład wówczas, gdy pracownik straci przytomność i nie zostanie na czas uwolniony z uprzęży. Zarówno powyższa lista zagrożeń, jak i poruszone zagadnienie akcji ratowniczych dotyczą dużych zakładów pracy, budów, ale także małych zespołów montujących panele fotowoltaiczne lub myjących okna w biurowcach. Innymi słowy, wszystkie opisane wyżej sytuacje mogą stać się Waszym udziałem, ponieważ grawitacja bez wyjątku działa na każdego!

profesjonalne szkolenie alpintech

Czy wiesz kiedy dach uznajemy za pochyły? Czy wiesz jak skonstruować układ pozwalający na uwolnienie poszkodowanego z lonży z absorberem? Czy wiesz jak poprawnie zabezpieczyć liny przed uszkodzeniami podczas pracy?

Nie ważne czy pracujesz w małym zespole, czy odpowiadasz za koordynowanie działań kilkudziesięciu robotników. Szkolenie Alpintech zawsze będzie idealnie skrojone względem twoich potrzeb.

Pakiet szkoleniowy do prac na wysokości obejmuje opiekę wykwalifikowanych instruktorów, elastyczny harmonogram szkolenia celowany w specyfikę danej lokalizacji, ekwipunek niezbędny do realizacji szkolenia, materiały dydaktyczne i certyfikat ukończenia szkolenia. Sam trening staramy się prowadzić w małych grupach, co znacznie ułatwia przyswajanie wiedzy. Nasi kursanci są również obejmowania specjalną ofertą rabatową, dotyczącą późniejszych zakupów w sklepie Alpintech.

Chcesz poszerzyć wiedzę i pracować bezpieczniej? Masz pytania?

Zapraszamy do kontaktu: szkolenia@alpintech.pl

Dowiedz się więcej