Blog Alpintech.pl – kompedium wiedzy dla wspinaczy, turystów i pracowników wysokosciowych.
Blog Alpintech.pl – kompedium wiedzy dla wspinaczy, turystów i pracowników wysokosciowych.
turystyka zimowa

Bezpieczeństwo w górach – jak należy się przygotować?

Bezpieczeństwo w górach – jak należy się przygotować?

Górskie wyprawy mogą nieść za sobą duże ryzyko. Dlatego, wybierając się w góry, niezależnie od pory roku, przede wszystkim należy pamiętać o swoim bezpieczeństwie. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj zasady bezpieczeństwa w górach. 

Zasady bezpieczeństwa w górach – 8 kluczowych zasad

Bezpieczeństwo w górach jest bardzo ważną kwestią, o której powinieneś pomyśleć już na etapie planowania swojej wyprawy. Wypadki i inne nieprzyjemne wydarzenia na szlaku mogą zdarzyć się w każdej chwili i podczas różnych warunków atmosferycznych – nie tylko zimą! Aby zminimalizować ryzyko, warto odpowiednio wcześniej przygotować się na wypadek różnych, nieprzewidzianych zdarzeń. Poznaj kilka zasad, które pomogą zapewnić Ci bezpieczny wypoczynek w górach.

Dokładnie zaplanuj cel i trasę

Jedną z najważniejszych zasad, dzięki której możesz poczuć się bezpieczniej, jest dokładne zaplanowanie przebiegu trasy, którą będziesz się poruszał. Skorzystaj z dostępnych przewodników, map czy blogów o górskiej tematyce, aby jak najbardziej poznać trasę i możliwe przeszkody.

Zwróć również szczególną uwagę na czas przejścia po danej trasie – możesz przygotować to, używając specjalnych aplikacji lub map turystycznych, w których znajdziesz szacowany czas potrzebny do pokonania danego odcinka. Nie zapomnij również o uwzględnieniu wzniesień, które znajdują się na trasie. Na wszelki wypadek sprawdź także opcjonalne trasy, które mogą przyczynić się do skrócenia czasu wyprawy oraz okoliczne schroniska, aby wiedzieć, gdzie możesz się udać podczas trudnych warunków atmosferycznych.

Pamiętaj, aby trzymać się znakowanych szlaków i nie wchodzić w nieznane tereny, tym bardziej, jeśli przed wyprawą ich nie sprawdzisz! Zawsze planuj trasę, która będzie odpowiednia do Twoich możliwości.

Sprawdź prognozę pogody

Zasady bezpieczeństwa w górach zimą są szczególnie ważne, ponieważ to właśnie wtedy wzrasta zagrożenie lawinowe. Dlatego, przed każdą wyprawą koniecznie sprawdzaj prognozy oraz komunikaty o zagrożeniach lawinowych. Warto robić to również w letniej porze, ponieważ udając się w wyższe partie gór – zagrożenia występują całorocznie. Korzystaj z prognoz dedykowanych dla obszarów górskich, ponieważ wszelkie zmiany w pogodzie w tych obszarach zachodzą gwałtownie.

Zawsze dostosowuj swój plan wyprawy do prognoz, a jeśli spodziewane są burze – warto przełożyć wyprawę na inny termin, ponieważ burza w górach bywa bardzo niebezpieczna.

Dobierz odzież i ekwipunek

Wybierając się w góry, zawsze staraj się przewidzieć, co może być Ci potrzebne podczas wyprawy. Weź pod uwagę porę roku, warunki atmosferyczne oraz długość trasy. Do podstawowych produktów, które będą Ci potrzebne, należą:

  • zapasy wody; 
  • przekąski;
  • mapa i kompas;
  • naładowany telefon oraz powerbank;
  • latarka;
  • apteczka (wyposażona w bandaże, gazę, wodę utlenioną, rękawiczki ochronne, aluminiową folię termiczną, leki przeciwbólowe i te przyjmowane przez Ciebie na stałe). 

Cały ekwipunek warto zapakować w wygodny i poręczny plecak. Niemniej ważną kwestią jest odpowiednia odzież i buty, które są dostosowane do przemieszczania się w obszarach górskich. Ubierz się według zasady „na cebulkę”, załóż bieliznę termoaktywną, dzięki której będziesz mógł czuć się komfortowo pomimo znacznego wysiłku. Wybierz również wygodną i ciepłą bluzę oraz kurtkę, którą najlepiej jest dopasować do spodziewanej pogody. Do plecaka możesz także zapakować zapasową odzież, np. rękawiczki, które szczególnie narażone są na przemoknięcie.

Naładuj telefon i powiadom innych

W obecnych czasach bezpieczeństwo w górach to przede wszystkim naładowany telefon i powerbank. Może być Ci niezwykle potrzebny podczas kryzysowych sytuacji, aby móc powiadomić odpowiednie służby. Pamiętaj, aby oszczędzać baterie w swoim telefonie, by zawsze móc z niego skorzystać! Co więcej, jeśli zatrzymałeś się w schronisku lub hotelu, wpisz się do księgi wyjść i podaj planowaną godzinę Twojego powrotu.

Przed wycieczką zapisz także numery telefonów do GOPR/TOPR985 lub 601 100 300. Możesz także pobrać specjalną bezpłatną aplikację Ratunek, dzięki której przez lokalizację GPS, służby mogą odnaleźć Twoje położenie w razie wypadku.

Wyrusz w góry z samego rana

W górach pogoda ranem jest stabilniejsza, a więc wędrówka może przebiegać bardziej bezpiecznie. Ponadto, wyruszając w trasę z samego rana, będziesz miał więcej czasu na wyprawę i rezerwę czasową na powrót. Bardzo ważne jest, aby w miarę możliwości, chodzić w obszarach górskich przed zapadnięciem zmroku. Pamiętaj też, że załamania pogody i burze występują tam zazwyczaj po południu.

Koniecznie kontroluj czas i tempo poruszania się po szlakach, bo podziwiając piękno przyrody, bardzo łatwo można stracić poczucie czasu. Dzięki temu możesz zaplanować odpoczynki i uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Zabierz kompana

Jeżeli masz taką możliwość – nie wybieraj się w góry samemu. Podróżowanie większą ilością osób zawsze jest bezpieczniejsze. Najlepiej zabierz na wędrówkę kogoś, kogo dobrze znasz.

Zainwestuj w przydatny sprzęt

Poza podstawowym wyposażeniem, o którym już wspomnieliśmy, zastanów się, czy nie potrzebujesz czegoś jeszcze. Podczas długich tras przydatne mogą okazać się kije trekkingowe. W zależności od kierunku Twojej wyprawy i trudności tras pomyśl także o raczkach turystycznych lub rakach. W Tatrach przydatne mogą być też czekany i rakiety śnieżne. 

Nie wiesz, czy wybrać raki, czy raczki? Przeczytaj nasz artykuł: Raki a raczki – co wybrać?

Wykup ubezpieczenie

Przed wyprawą w góry warto wykupić ubezpieczenie. Jest to szczególnie istotne, gdy wybierasz się poza granicę Polski. W sytuacji, gdyby doszło do wypadku, koszty akcji ratunkowej mogą być bardzo wysokie, a ceny ubezpieczenia najczęściej nie przekraczają kilku euro dziennie. Zwróć uwagę, żeby wybrane ubezpieczenie miało możliwość przeprowadzenia akcji z użyciem śmigłowca i akcji poszukiwawczych.

Bezpieczeństwo w górach – podsumowanie

Zasady bezpieczeństwa w górach latem oraz zimą mogą się od siebie różnić, jednak te najważniejsze i kluczowe kwestie pozostają niezmienne. Pamiętaj, że aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji, należy odpowiednio przygotować się do wyprawy. Przestrzegając wspomnianych przez nas zasad bezpieczeństwa, zminimalizujesz ryzyko wypadków, a także będziesz mógł czuć się odpowiednio przygotowany. 

W sklepie Alpintech znajdziesz szeroką ofertę sprzętu, który jest niezbędny podczas wypraw w góry. Sprawdź naszą ofertę sklepu internetowego lub przyjdź do naszego sklepu stacjonarnego. Pomożemy wybrać i dopasować sprzęt do Ciebie i Twoich wymagań.