Blog Alpintech.pl – kompedium wiedzy dla wspinaczy, turystów i pracowników wysokosciowych.
Blog Alpintech.pl – kompedium wiedzy dla wspinaczy, turystów i pracowników wysokosciowych.

Kwarantanna – W co warto się wyposażyć?

Od niedawna obowiązuje w naszym kraju kwarantanna związana z pandemią COVID-19. W tym trudnym czasie ważne jest, aby podporządkować się ogólnym zaleceniom, ale także podejmować zdroworozsądkowe działania własne z myślą o długofalowych efektach. Wszyscy staramy się optymistycznie widzieć czekającą nas przyszłość. Nie zwalnia nas to jednak z obowiązku przygotowania się na mniej pozytywne scenariusze. Z pomocą przychodzą tutaj produkty na co dzień używane w turystyce i alpinizmie, które z uwagi na swoje właściwości znacznie ułatwią funkcjonowanie w izolacji, a także w sytuacjach czasowych przerw w dostawie mediów.

Kwarantanna a zapasy żywności

Najważniejszym elementem naszych przygotowań do życia w kwarantannie jest zadbanie o pożywienie. W tym przypadku najważniejszym pozostaje, aby kupowane przez nas jedzenie miało długi termin przydatności do spożycia, było łatwe w przygotowaniu i pożywne. Zdecydowanie korzystne będzie także zróżnicowanie diety. Wszystkie powyższe kryteria spełniają dania liofilizowane, na przykład marki LYOFOOD. Stanowią one łatwy do przyrządzenia, kaloryczny i smaczny posiłek. Dania mają postać saszetek zawierających różnego rodzaju potrawy. Dostępne są makarony (z mięsem lub wegetariańskie), dania z ryżem (najczęściej jest to kurczak z różnymi dodatkami), dania z ziemniakami (najczęściej z mięsem schabowym), dania z kaszą (rewelacyjny gulasz), a także zupy, śniadania (na przykład owsianka), desery (liofilizowane owoce), a nawet posiłki takie jak bigos czy strogonow. Wszystkie propozycje firmy LYOFOOD mają jeden wspólny mianownik: ich przygotowanie polega na zalaniu zawartości opakowania odpowiednią ilością wody, zamknięciu i odczekaniu zaledwie 10 minut. Dania są lekkie, nie zajmują wiele miejsca, a ich termin przydatności do spożycia jest bardzo długi.

Niewykluczone, ze w obecnej sytuacji przeciążona sieć miejska może czasowo przerwać dostawę mediów. Z tego powodu warto już teraz awaryjnie wyposażyć się w kuchenkę na kartusze. Jest to niewielki palnik nakręcany na specjalne puszki sprężonego gazu, umożliwiający gotowanie wody i posiłków. W sytuacji awaryjnej będzie on stanowić świetne rozwiązanie do czasowego zapewnienia sobie i najbliższym ciepłego jedzenia. Zaletą takiej kuchenki jest jej niewielka waga i rozmiary.

Kwarantanna – Co jeszcze warto mieć pod ręką?

W kontekście czasowych przerw w dostawie prądu warto również wyposażyć się w alternatywne źródło światła. Dobrym pomysłem będzie więc zakup turystycznej latarki czołowej, która pozwoli nam na względnie normalne funkcjonowanie po zmierzchu. Do latarek turystycznych marki Petzl producent przewidział dodatkowy, praktyczny w opisywanej przez nas sytuacji gadżet. Specjalny pokrowiec z dyfuzorem, pozwalający na rozpraszanie światła po pomieszczeniu. Tak wyposażona czołówka znacznie ułatwi życie.

Zupełnie oczywistym jest zaopatrzenie się w obecnej sytuacji w apteczkę. Modele turystyczne mają w tym wypadku tę zaletę, że nie są duże, a oferują cały podstawowy zestaw środków opatrunkowych, który z pewnością sprawdzi się w warunkach domowych. Plastry, bandaże, nożyczki to te całkiem podstawowe rzeczy, które warto mieć „na wszelki wypadek”. Apteczkę uzupełniamy oczywiście stosownymi środkami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi.

Nie każdy z nas posiada w domu zestaw narzędzi. W sytuacji kwarantanny, skorzystanie z usług zewnętrznych może być znacznie utrudnione dlatego warto się zabezpieczyć także na tę okoliczność. Dobrym rozwiązaniem może być urządzenie wielofunkcyjne typu multitool. Zastąpi kombinerki, obcinaczki, śrubokręty oraz kilka innych narzędzi, które de facto każdy powinien mieć w domu, ale nie każdy ma. Będzie to małe i poręczne urządzenie do wykonania podstawowych napraw.

Nie niezbędne ale przydatne

Ostatnie na naszej liście umieszczamy akcesoria, które być może nie są absolutnie niezbędne, ale zdecydowanie warto je rozważyć. W kontekście przerw w dostawach mediów warto rozważyć zakup lekkiego śpiwora, który pozwoli na zachowanie komfortu termicznego niezależnie od sytuacji. Panująca pandemia jest również tym momentem, w którym nie możemy wykluczyć nagłej hospitalizacji. W związku z tym warto wcześniej przygotować niewielki plecak. Powinny się w nim znaleźć podstawowe ubrania, środki higieny osobistej (dobrze sprawdzą się te turystyczne), a także osobiste leki i zapasowe ładowarki. Zawsze lepiej być przygotowanym bardziej niż mniej.

Powyższa lista rzeczy nie wyczerpuje oczywiście w całości tematu środków i przedmiotów, w które powinniśmy się zaopatrzyć. Wskazuje ona jedynie rozwiązania, które w „normalnych” warunkach używa się w turystyce i alpinizmie.

Chcemy przez to powiedzieć, że gdy epidemia i kwarantanna dobiegnie końca, wykorzystacie powyższy sprzęt i żywność podczas górskich wędrówek i eksploracji.

Życzymy Wam dużo cierpliwości i zdrowia!

Zespół Alpintech