Blog Alpintech.pl – kompedium wiedzy dla wspinaczy, turystów i pracowników wysokosciowych.
Blog Alpintech.pl – kompedium wiedzy dla wspinaczy, turystów i pracowników wysokosciowych.

Prezent dla wspinacza. Co wybrać ?

Grzech chęci posiadania to dość powszechna przypadłość rodzaju ludzkiego. Wspinacze nie są od niego wolni 🙂 W przypadku miłośników skał i gór, rządza posiadania najczęściej związana jest z realizacją jakże szczytnej (dosłownie i w przenośni) pasji . Chęć dawania to również ważna potrzeba istoty ludzkiej. Jaki więc problem połączyć jedno z drugim ? Sprawdźmy jakie podarki dla wspinacza będą najbardziej satysfakcjonujące. Co się przyda ? Co sprawi dużą przyjemność ?

Odpowiedni prezent dla wspinacza w sytuacji, gdy darczyńcą jest również wspinacz, wydaje się sprawą banalnie prostą. Sprawa bardziej komplikuje się, gdy ciekawej opcji na prezent szuka osoba nie wspinająca się. Niezależnie od tego w jakiej grupie darczyńców jesteś, skorzystanie z poniższego „podpowiadacza” może rzucić nowe światło na tą tematykę.

Zanim przejdziemy do konkretów, trzeba zaznaczyć ważną kwestię. Skorelowanie indywidualnych cech osoby, której chcemy wręczyć podarek z tym, co na ten podarek pragniemy wybrać, to rzecz kluczowa. Przede wszystkim od tego będzie zależało, czy prezent dla wspinacza będzie trafny. Chybionym, zbędnym, a nawet niebezpiecznym pomysłem będzie przyrząd Escaper Beal, jeśli trafi w ręce osoby dopiero zaczynającej swoją przygodę ze wspinaczką. Wręczenie najprostszego kubka asekuracyjnego osobie mocno zaawansowanej, preferującej wielkie ściany i wielowyciągi to też nie najlepsze wyjście.

1. Karabinek.

Prawdopodobnie najbardziej klasyczny i bezpieczny prezent dla wspinacza to karabinek do asekuracji. Jaki wybrać ? W mojej opinii dobry jakościowo, ładny, niekoniecznie ten najbardziej pospolity. Dlaczego ? Dlatego, że to prezent 🙂 Fajnie jeśli taki karabinek jest nie tylko funkcjonalny, ale ma też nienaganne wykonanie i mniej standardowy kształt. Dodatkowym atutem będzie jakiś szczegół, dodatkowe udoskonalenie, przykładowo poprzeczka stabilizująca ustawienie karabinka. Mamy 4 pozycje, spełniające takie wymagania: Ceros LS DMM, Ceros SG DMM, Condor Twist Ocun, Condor Triple Ocun oraz Condor Screw Ocun.

Mnogość naszej oferty karabinków pozwoli Ci wybrać też coś innego, zobacz tutaj.

2. Magnezja, uniwersalny prezent dla wspinacza.

Oprócz bardziej restrykcyjnych, piaskowcowych rejonów wspinaczkowych, gdzie delikatnie mówiąc nie przystoi brudzić skały, magnezja to zasadniczy element wspinaczkowego wyposażenia. Na rynku producenci oferują bardzo wiele pozycji produktowych z tej gamy. Jeśli chcemy jednak sprawić komuś wyjątkową przyjemność, magnezja Black Gold Chalk Black Diamond będzie strzałem w dziesiątkę. Fuzja klasycznej magnezji White Gold i Pure Gold dała znakomite efekty. Domieszka tej drugiej, ponadprzeciętnie chłonnej formy węglanu magnezu, znacznie poprawiła wydajność i poprawiła efekt działania tej magnezji. Dzięki temu Black Gold Chalk Black Diamond jest w stanie zaabsorbować nawet 30 % więcej wilgoci. Czy jest potrzebna lepsza rekomendacja ? Pytanie retoryczne. Black Gold Chalk Black Diamond to ekstraklasa. Świetnie sprawdzi się jako prezent dla wspinacza. Do wyboru dostępne są dwie wielości: 200g i 300g.

Drugą „pozycją magnezjową”, o równie wyjątkowym charakterze jak Black Gold, jest Pure Chalk Collectors Box Midnight Lighting 230g Mammut. Magnezja ta to znakomity pomysł na prezent dla wspinacza ze wzgledu na kolekcjonerskie opakowanie, które służyć może do ponownego zapełnienia magnezją, jak też do innych celów, nie związanych ze wspinaniem. Nie można odmówić jej też wysokiej jakości, świetnie osuszy nasze dłonie podczas skalnych zmagań.

W przypadku innych preferencji, można przejrzeć całą naszą ofertę magnezji.

3. Zestaw asekuracyjny: kubek plus karabinek HMS.

Prezent dla wspinacza, który kompletuje swój pierwszy sprzęt, co wybrać? Zdecydowanie zestaw: przyrząd (kubek) plus karabinek HMS. Taki set to podstawa, która pozwoli nam zaasekurować partnera w skałach bądź na sztucznej ściance. Przykładowe zestawy tego typu to Buddy Set Singing Rock, Be-Up Kit Climbing Technology, Doble V Kit Climbing Technology.

4. Hamak.

Kolejny, jakże uniwersalny prezent dla wspinacza, to hamak. Odpoczynek pomiędzy wstawkami to ważny element regeneracji ścięgien i mięśni oraz ogólnego relaksu w skalnej scenerii. Jedną z najbardziej optymalnych metod, by to osiągnąć, jest wygodne wyłożenie się w hamaku. Wspinacze od dawna słusznie doceniają ten sposób „restowania”. Hamak Canyon Single Ultralight Rockland sprawdzi się znakomicie.

W naszym sklepie zakupić można wiele innych modeli hamaków.

5. Lina.

Wskazując na elementy wertykalnego sprzętu, niezbędne w plecaku wspinaczkowym, nie można zapomnieć o linie. Odpowiednia średnica liny zwiększa jej uniwersalność. Liny w zakresie około 9,6 – 9,8 mm docenią zarówno wspinacze z mniejszym, jak i większym doświadczeniem. Taka średnica pozwala zachować balans pomiędzy bezpieczeństwem, a lekkością i wygodą. Bardzo cienkie liny wymagają sporego doświadczenia w asekuracji, gdyż bardzo szybko przechodzą przez tradycyjne przyrządy asekuracyjne typu kubek. Grube liny posiadają nadmiary wagowe, czasem przeszkadzające podczas bardzo trudnych i długich wspinaczek. Ich praca w przyrządach jest też mniej płynna. Bywa to też zaletą dla mniej doświadczonych wspinaczy – zwiększone tarcie podczas wyłapywania lotów. Znakomitym wyborem, który pogodzi wymogi zwiększonego bezpieczeństwa, a z drugiej strony lekkości i płynności pracy liny spełni Next UPD 9,6 mm Gilmonte. 60 metrów to długość idealna na naszą Jurę i nie tylko. Taki prezent dla wspinacza sprawdzi się bez wątpienia.

Oto inne modele lin, które dostępne są w naszej sprzedaży.

6. Ekspres. Zasadniczy i zasadny prezent dla wspinacza.

Chcąc podarować ekspres wspinaczkowy, warto wybrać taki, który nie będzie zwykłym ekspresem, przydatnym np. tylko na płytowej drodze z prostą linią. Jak wiemy, drogi wspinaczkowe obfitują w okapy i „zakręty”. Dla komfortu, a czasami bezpieczeństwa, wymagają one zastosowania specjalnego sprzętu. Ekspresem, bardzo przydatnym w takich warunkach jest Fly Weight Evo Dyn 35cm Climbing Technology. Dzięki przedłużonej taśmie o długości 35 cm bardzo dobrze zniweluje przesztywnienia oraz tarcia liny, wynikające z konieczności zrobienia wpinki pod okapem, lub w miejscu mocnych zakrętów na drodze wspinaczkowej. Taki prezent dla wspinacza okaże się znakomity dla wszystkich. Zarówno miłośnicy gór jak i skałek będą usatysfakcjonowani.

7. Zestaw karabinków.

Już wspomniałem, że karabinek to świetny prezent dla wspinacza. Zestaw karabinków tym bardziej nim będzie. Dlaczego jeden, skoro może być więcej ? Karabinki zawsze są przydatne. Przykładowo Zestaw karabinków Fly Weight Evo Pack Climbing Technology.

8. Zestaw ekspresów.

W propozycjach na prezent dla wspinacza nie może zabraknąć ekspresów. Zaproponowałem wcześniej pojedynczy, dłuższy ekspres, przydatny w bardziej nietypowych sytuacjach typu wpinka pod okapem, zagrożenie przesadnym przesztywnienem układu na mocno krętej drodze wspinaczkowej. Jako uzupełnienie takiego dłuższego „eksa” znakomicie sprawdzi się zestaw LIME CF SET DYN 12cm anodized Climbing Technology 6 szt. Taśmy z dyneemy redukują wagę takiego setu.

Jeśli chcesz wybrać inny zestaw ekspresów lub podobnych akcesoriów, kliknij tutaj.

9. Repsznur, ale nie taki zwykły…

Świetnym pomysłem na prezent dla wspinacza jest Jammy Beal. Repsznur jak repsznur, użyteczny, ale nic w nim niezwykłego. Jammy to jednak coś innego. Gotowa pętla repsznurowa, ale z bardzo odpornym oplotem aramidowym, czyni z Jammy coś bardziej unikalnego. Jako podarek będzie świetny. Dostępne są różne długości: 35 cm, 50 cm, 60 cm.

10. Tricky, przydatny gadżet.

Masz kolegę lub koleżankę, którzy się wspinają, ale nie dysponują imponującymi warunkami – są niscy ? Czy dodatkowo sporo patentują i atakują duże trudności ? Tricky Climbing Technology to super prezent dla wspinacza niskiego wzrostu, ale sporych aspiracjach. „Przedłużenie ręki” o ponad 35 cm pozwoli wpiąć się znacznie dalej niż wynosi nasz zasięg. Tricky szczególnie przydaje się przy patentowaniu dróg na granicy naszych możliwości, do których topu nie mamy dostępu z innych, łatwiejszych dróg bądź z góry.

11. OHM, różnica wagi przestaje być problemem.

Znasz duet wspinaczkowy, w którym znaczna różnica wagi utrudnia wygodną i bezpieczną asekurację ? W takim przypadku znakomitym prezentem okaże się przyrząd Ohm firmy Edelrid. To przyrząd w postaci ekspresu redukującego prędkość przesuwania się liny. Takie działanie zmniejsza siłę działającą na asekuranta. Pozwoli to uniknąć wyrwania w górę lub w kierunku skały osoby asekurującej, podczas gdy wspinacz odpada i zalicza lot.

12. Nożyk.

Niewielki nożyk to przedmiot, który okaże się przydatny, niezależnie od stopnia zaawansowania wspinacza oraz charakteru jego działalności wspinaczkowej. Zarówno w skałach, w górach, jak i bardziej prozaicznych sytuacjach, Mini Paraframe Folder FE pomoże nam przeciąć, odciąć, podważyć… Jego niewielkie rozmiary sprawiają, iż jest lekki i zajmuje bardzo mało miejsca.

Jeśli chcesz zobaczyć całą ofertę noży z Alpintechu, kliknij tutaj.

13. Kości, idealny prezent dla wspinacza tradowego.

Co już mamy ze wspinaczkowych klasyków ? HMS, karabinki, ekspresy, przyrząd asekuracyjny. Czego brakuje ? Rzecz jasna kości. Jeśli ma być to prezent dla wspinacza rasowego, niech będą to kości przystające do klasy przyjmującego podarek. Zestaw Superlite Offset Stopper Set 7-11 Black Diamond to kości na taką właśnie okazję. W tym przypadku jest o przedmiot znacznie bardziej specjalistyczny, stąd i jego wybór powinien być bardziej świadomy, oparty na wiedzy wspinaczkowej. Jeśli osoba Wam bliska dużo wspina się tradowo, taki set z pewnością znajdzie zastosowanie w przedsięwzięciach przez nią podejmowanych. Kości offsetowe to bardzo dobre uzupełnienie bardziej klasycznych kostek. Lepiej niż Wallnuty sprawdzą się w szczelinach rozszerzających się na zewnątrz, oraz tych o mniej regularnej powierzchni i mniej typowych kątach zwężania się.

Tak samo jak opisane wcześniej ofsetowe stoppery, kości heksagonalne to również bardziej zaawansowany i wyspecjalizowany podarek. Także w tym przypadku, doskonale sprawdzą się jako podarek dla wspinacza o tradowym zamiłowaniu. Zestaw kości Wired Hexentric Set 4-10 Black Diamond będzie znakomitym uzupełnieniem tradycyjnych walnutów bądź friendów. Zalety „heksów” szerzej opisałem w artykule „Kości wspinaczkowe – podział oraz praktyczna wiedza”.

W naszym sklepie dostępne są też inne kości oraz akcesoria do kości, sprawdź tutaj.

14. Przyrząd zaciskowy.

Idealnym prezentem dla wspinacza o szerokim spektrum działania jest przyrząd spełniający wiele funkcji. Rollnlock Climbing Technology spełnia nie tylko kryterium wielozadaniowości. Jest przy tym mały, lekki i poręczny. Wręczając go wspinaczowi, który swoją działalność przeniósł ze skałek w góry, na wielowyciągi, lodowce, bądź rozsmakował się we wspinaczce top rope solo, sprawimy mu ogromną radość. Rollnlock możemy używać jako bloczek bez blokady i z blokadą, przykładowo do podciągania ładunków. Wraz z pętlą posłużyć nam może jako lonża regulowana. Dzięki temu przyrządowi podchodzenie na linie również nie stanowi problemu (alternatywa dla popularnej „małpy). Świetnie sprawdzi się podczas ratowania ze szczeliny lodowcowej, bądź jako przyrząd zaciskowy, wspomagający samotną wspinaczkę. Dzięki tak szerokiemu zastosowaniu, Rollnlock Climbing Technology bez wątpienia będzie bardzo pomocny w różnego rodzaju działaniach. Docenią go przede wszystkim średnio i mocno zaawansowani wspinacze. Znasz kogoś takiego ? Podaruj mu Rollnlock !

Inne tego typu przyrządy zaciskowe to Ropeman Wild Country, Duck Kong i Spoc Edelrid.

15. Szpejarka.

Wspinaczka górska i wielkościanowa rządzi się swoimi prawami. Ilość sprzętu, jaki ma na sobie wspinacz podczas tego typu działalności zwykle jest znaczna. Szpejarki przy uprzęży mogą nie zmieścić całego ekwipunku jaki jest potrzebny. Perfekcyjnym rozwiązaniem w takich okolicznościach jest dodatkowa szpejarka naramienna. Firma Black Diamond oferuje nam bardzo fajne rozwiązanie. Ultra wygodna i ultra pojemna szpejarka Zodiac Gear Sling Black Diamond pomoże zabrać nam ze sobą masę potrzebnego sprzętu. W naszej ofercie znaleźć można też bardzo funkcjonalne szpejarki firmy Lhotse.

16. Kubek… nie asekuracyjny.

Kawka uderzeniowa to bardzo popularny rytuał przed i między wstawkami. Aby zobaczyć kawiarkę pod skałą lub w górach nie trzeba mocno wytężać wzroku. Przez to fajny kubek staje się prezentem bardzo uniwersalnym, niezależnym od kunsztu, wieku, specjalności i nawyków obdarowywanego/obdarowywanej. Istnieje kilka modelów kubków z serii „Polski Kubek” z bardzo fajnym wzornictwem, nawiązującym do wspinania, gór i natury. Przykładowo Skiturowy Kubek Polski, Jurajski Kubek Polski, Buszkraftowy Kubek Polski. Jeśli wolimy postawić na bardziej stonowane wzornictwo, prosty srebrny kubek jest idealnym rozwiązaniem. Travel Mug 350 ml Rockland to przykład takiego właśnie kubka.

17. Bon upominkowy.

Obawa o nietrafiony prezent istnieje niemal zawsze. Jeśli czujemy się bardzo niepewnie podczas wyboru podarka, istnieje furtka bezpieczeństwa. Bon upominkowy to świetny prezent dla wspinacza i nie tylko. W zasadzie jest to idealne wyjście w każdej sytuacji, gdy zżera nas niepewność, czy nasz prezent będzie wystarczająco satysfakcjonujący. Zawsze możemy dać możliwość wyboru solenizantowi, jubilatowi.

18. Podsumowanie.

W powyższej liście sugerowanych prezentów dla wspinacza, chciałem przede wszystkim umieścić przedmioty przydatne. Drugim bardzo ważnym argumentem, było „podarkowe” kryterium, które nada przedmiotom nieco bardziej unikalny charakter.