Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia; szczegóły znajdziesz w dziale Polityka Prywatności.

OK

Master topo: Kazalnica - 50 lat Filara

Producent: Wspinanie.pl
  • 24,00
  • Dostępny
  • Dodaj do przechowalni Darmowa dostawa już od 549zł.

Master topo: Kazalnica - 50 lat Filara

Wspinanie.pl

Master topo Kazalnica – 50 lat Filara to kolejny imponujący szkic topograficzny, przewodnik i plakat w jednym.

Na ścianie Kazalnicy Mięguszowieckiej miały miejsce przełomowe przejścia w historii polskiego taternictwa. W roku 2012 minęła 50. rocznica najważniejszego z nich, pierwszego przejścia Filara Kazalnicy, formacji której przewieszający się profil stanowił wyzwanie dla wielu pokoleń taterników. Ten plakat łączy cechy materiału rocznicowego i samowystarczalnego materiału topograficznego, szczegółowo pokazującego układ obu jubileuszowych dróg i linii sąsiednich.

Plakat rocznicowy ma formę tzw. fototopo i wyjątkowo duży format, B1. Na bardzo szczegółowym obrazie sam filar ma około 80 cm wysokości w swojej najbardziej stromej części, mającej w rzeczywistości niemal 500 m wysokości, do tzw. Świecznika (czyli 10 m w terenie zajmuje około 16 mm w druku). Znajdziecie tam wrysowanie łącznie 10 dróg w dwóch grupach. Grubszą linią wrysowano wszystkie drogi i warianty istniejące do 1962 roku włącznie (Łapiński-Paszucha z wariantami, Długosz z mało znanymi wariantami, Filar Kazalnicy, Momatiukówka). Pokazuje to, jaki stan eksploracji ściany zastali zdobywcy i na ile górna część ściany była dla nich niewiadomą.

Cieńszymi liniami zaznaczono późniejsze drogi i warianty na samym filarze i jego okolicy, w tym także na tzw. Ostrodze oraz na rzadko odwiedzanej wysokiej grani, jaką filar się kończy. To z kolei pokazuje, jak dalece filar i późniejsze jego wyprostowanie od razu trafiły na właściwą linię. Znalazły się tu, oprócz 4 dróg już wymienionych, także Stąd do Wieczności, Kant Filara z wariantami, Gacopyrz now z wariantami, Wędrówka Dusz, Filar z Obejściem i Pająki, oraz liczne starsze warianty blisko krawędzi filara. Wszystko to razem stanowi o tym, że obecny plakat topo może służyć wspinaczom wybierających się na wszystkie drogi zbliżające się do wielkiego przewieszenia na filarze, od drogi Długosza po lewej do Momatiuka wprost po prawej – czyli na najbardziej powietrzne drogi w Polsce, na których wrażenie otchłani spotęgowane jest odbiciem nieba w głębokim jeziorze, sięgającym podstawy ściany.

Plakat jest dostępny w poręcznej formie składanej do formatu B5. Wykonany z trwałego papieru.

Parametry

Literatura: przewodnik

Wybrana opcja jest teraz niedostępna.

Powiadom mnie, natychmiast gdy się pojawi!

Zamknij